Moto Kuryelerin Özellikleri

Elektronik ortamın ve internet teknolojilerinin bu denli hayatımıza girerek gelişmesi ve her geçen gün yaygın hale gelmesi hayatımızı büyük oranda kolaylaştırmıştır. Ancak kurumsal şirketler ve hususi belgelerde resmi geçerliliğin korunması ve güvenin muhafaza edilmesi adına halen ıslak imzaya sahip belgeler geçerliliğini korumaktadır. Islak imzalı belgelerin elektronik ortamda gönderilmesi imkansız olduğundan ötürü gönderilesi gereken belgeler mutlak suretle kurye aracılığı ile gönderilmektedir.
Moto kurye de bu ihtiyaçtan doğan ve etkinlik alanını her geçen gün genişleterek faaliyet göstermektedir. Moto kuryenin en büyük farkı aynı zamanda en büyük avantajıdır. Bu farklar büyük ve metropol şehirlerde trafiğe takılmadan teslimatın gerçekleşmesi, hıza dayalı teslimat, daha az yakıt, çevre ve trafik duyarlılığı şeklinde sıralanabilmektedir.

Motor Kurye Araçları

Motor kurye motosiklet aracılığı ile belge gönderiminin olanaklı hale geldiği kurye çeşididir. Motorlu taşıtlar arasında trafiğe takılmadan seyir halinde olan bu vasıtalar ile son derece güvenilir teslimatlar yapılmaktadır. Özellikle topcase olarak nitelendirilen motorun arkasındaki tam güvenlikli çantalar ile paketlerde herhangi bir kaybolma riski taşınmamaktadır.

Motorlu Kuryelerde Aranılan Kriterler

Motorlu kurye motosiklet kullanarak teslimat yapan ve bu alanda görev yapan kişilerin mesleği olarak bilinmektedir. Kuryelerde aranılan en önemli şartlar; motor ehliyetine sahip olması ve aktif motosiklet kullanabiliyor olması, üstün sürüş yeteneğine sahip olması, sorumluluk sahibi olması, sağlıklı olması, güler yüzlü ve çözüm odaklı olması şeklinde sıralanabilmektedir.
Kuryelerin güvenilir olması ve mesleğin etiklerine uygun davranması da son derece önem arz etmektedir. Hem kurumsal kimlik imajı hem de prestij açısından en önemli konulardan birisi olan doğru kurye çalışanlarının seçilmesi, bu alanda talebi ve memnuniyeti arttıran belirleyici unsurlardandır. Kuryeler ile çalışırken ister alıcı olun ister gönderici, en büyük beklentilerden birisi de etkili iletişim ve bilgi aktarımıdır. Paketiniz alındığı andan itibaren her aşamasında bilgilendirme yapılmalıdır. Göndericiden alındı, kuryede, alıcıya teslim edildi gibi bildirimler ile anlık olarak bilgi akışı tüm teslimat süreci boyunca olmazsa olmaz hizmetlerden birisidir. Nitekim sektörde öne çıkan seçkin firmaların büyük bir kısmı da bu konunun bilincinde daima hizmetlerini genişletmektedir.