Özelliklede firmaların evrak dağıtımı gibi önemli konularda hızlı iletim için yardımına koştuğu moto kurye trafiğin yoğun olduğu ve ya ulaşımda sıkıntıların, geç olduğu bölgelere önemli evrak, dosya, hediye, gibi ürünlerin hızlı, güvenilir ve sorunsuz şekilde bir yerden diğer bir yere iletimlerinin sağlanabilmeleri için ortaya çıkmış ulaşım tipidir. Moto kuryeler, yoğun trafik olmalarına rağmen son derce hızlı bir şekilde iletim sağlamaktadırlar. Moto kuryeler çoğunlukla acil teslimatlar için devreye girmektedirler. Ayrıca moto kuryeler hızlı ve sorunsuz bir iletimin gerçekleşebilmesi için yol güzergahlarına ve adreslere hakim olmalıdırlar. Moto kuryeler seçilen kuryelere göre çeşitli fiyatlandırma sitemine sahiptir.
Motor Kurye Ulaşımı ve Fiyatlandırma
Motorlu kuryeler ekspres ve normal kurye olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki kuryelere sisteminin farklı fiyatlandırma sitemi bulunmaktadır. Fiyatlandırma Harcanan yakıta, gidilecek mesafeye ve ekspres durumlarına göre oluşturulmaktadır. Kurumsal şirketler ile anlaşmalar yapabilmektedirler. BU anlaşmalara göre kurumsal şirketlere özel fiyat aralıkları oluşturmaktadırlar. Kuryelere olan talep arttıkça fiyat konusunda taleplere orantılı olarak şekillenecektir. İletilecek ürünün ebatlarında iletim durumunda son derece önemlidir. Ürün boyutu artıkça iletilecek olan araçta değişmektedir. Boyut büyük ise araba kullanılmaktadır. Boyut küçük ise motor kuryeler kullanılmaktadır. Ayrıca ürünün hassas olması kırılgan olması gibi durumlar da göz önüne alınarak ürünler kuryelenmektedir. Motor kurye en hızlı iletimin gerçekleştirildiği kurye sistemidir.
Motorlu Kurye Kullanımının Faydaları
Motorlu kurye insanlara birçok yönden yardımcı olmaktadır. Özellikle firmalar, şirketler için acilen iletilmesi gerek evrak, dosya gibi önemli unsurların hızlı ve güvenilir iletimini eksiksiz bir şekilde yerine getirirler. Bunların yanında yoğun trafik altında hızlı bir iletimi gerçekleştirirler.
Motorlu kuryeler ile istenilen saatte, istenilen adrese doğru zamanda hızlı, güvenilir bir teslimat gerçekleştirilir. Teslimatlar geçekleştirildikten sonra teslim edilen kişinin imzalı alındıktan sonra bilgilendirme mesajı karlı tarafa iletilir. İletimlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmek için motorlu kuryenin yanında, yaya kurye, araçlı kurye gibi alternatifler üretilmiştir. Minibüslü kuryeler sayesinde daha fazla ürünü kısa sürede istenilen adrese iletirler. Bu sayede aynı bölgede bulunan teslimat adreslerine daha kısa süre teslimatlar gerçekleşmiş olur.